На сьогоднішній день в реєстрі офіційних протистоянь «Десни» і «Сум» значиться чотирнадцять ігор. Взагалі-то, команди майстрів двох сусідніх обласних центрів регулярно мірялися силами, починаючи ще із шістдесятих років минулого століття. Але якщо назва чернігівської команди залишалася незмінною, то у Сумах її багато разів міняли залежно від того. під егідою якого підприємства чи спортивного товариства виступала їхня команда. Були і «Спартак», і «Автомобіліст», і «Фрунзенець». і «Спартак — Горобина»…
Спадкоємці «Явора»
За офіційною версією, сучасний ФК «Суми» веде свій родовід від краснопільського «Явора», який у 2008-у році, маючи першолігівську прописку, переїхав до обласного центру.
Дебютуючи в сезоні 2008/2009 у другій лізі чемпіонату України, новостворені «Суми»посіли 17 –е місце, А влітку 2010-го з подачі одного високопоставленого футбольного чиновника Чернігів і Суми взагалі ледь не були позбавлені статусу професіоналів. Все ж здоровий глузд переміг. І саме сьогоднішні суперники стали «законодавцями мод» у тодішніх друголігівських перегонах. Відтак сумчани із другої спроби вибороли першолігівську путівку. У суперництві передовсім з нашою «Десною», сумчани виграли груповий турнір. А потім, у вирішальному матчі з «Полтавою» — переможницею інших групових перегонів, підопічні Ігоря Захаряка вибороли звання абсолютного чемпіона другого дивізіону.
Стартувавши у першій лізі, команда закінчила дебютний сезон на дев‘ятому місці. І тим самим вона повторили найвищі досягнення «Явора-Суми» (1999/2000) і сумського «Спартака» (2003/2004). А на сьогодні найкращим показником «Сум» є восьма позиція, на якій вони фінішували в сезоні 2014/15.
І чорна смуга
Із позаминулого літа команда виступає під орудою Юрія Ярошенка. Свого часу він,зокрема, грав за дубль київського «Динамо» та луганську «Зорю», здобував перший тренерський досвід у дитячих футбольних академіях донецьких «Шахтаря» і «Металурга», маріупольського «Іллічівця».
А в «Суми» прийшов з тамтешньої аматорської «Барси». Дебют, можна сказати, виявився вдалим. Однак уже через кілька турів після початку нинішнього сезону команду,так би мовити, заклинило.
На старті було зафіксовано нульову нічию у домашньому матчі з «Геліосом» і взято чотири очки в гостях: 2:2 – з «Полтавою» 4:0 – з «Нивою». А потім, якщо не рахувати нічиєї (2:2) з «Гірником»,
були програні п»ять матчів підряд. З однаковим рахунком 0 : 1 – «Зірці» і «Гірнику – Спорту». 2:4 — «Оболоні Бровару», 0:2 – «Черкаському Дніпру», 0 :3 – «Авангарду»,
Що ж зумовило цей провал, який затягнувся? За словами Ю.Ярошенка, у вересні їхня команда потрапила у психологічну яму, котра не один тиждень тільки глибшала. А винними у цьому він вважає як тренерський штаб, так і гравців. Надто вже завищили думку про себе після минулого сезону, послабили самовимогливість. І розплата не забарилася
Тож тільки у двох останніх турах чорна смуга була перервана – гостьова нічия (1:1) у Маріуполі і розгромний виграш (4:1) на своєму полі у «Тернополі». Відповідаючи ж після матчу з «Іллічівцем», на запитання журналістів, наставник «Сум»,зокрема, зазначив: -. Нам необхідно було отримати позитивні емоції і зачепитися за очки. Нам це вдалося.. Ми знали, що «Іллічівець» багато атакує через фланги, тому на фланги ми відрядили Богачева і Голікова, які не є фланговими гравцями, але володіють швидкістю.. Плюс ми налагодили или хорошу контргру. Порадував Сулейман — нарешті, він забив. Але наприкінці поєдинкуми ми сіли дуже низько, і у суперника почали проходити флангові атаки. Як наслідок — пенальті і нічия.»
Відзначимо також, що популярний інтернетрексурс «юа футбол» у збірну дванадцятого туру першої ліги включив сумчанина Олександра Ігнатенка. При цьому зазначається: «Опорник городян був одним з найпомітніших в матчі з «Тернополем». Ігнатенко був хороший не тільки в якості «хвилеріза», але й розігруючого. Рідко яка атака проходила без його участі.»
І ще. Перед поїздкою у Білу Церкву із вболівальниками зустрілися Юрій Ярошенко і гравці Олег Котелюх,Артур Западня, Дмитро Богачов І Олександр Лебеденко, яких тренер назвав головною своєю опорою.
Чотирнадцять протистоянь
У поєдинках сумчан і чернігівців відчутна перевага – за нашими. Вони здобули 9 перемог, 3 матчі звели внічию і 2 програли. Різниця забитих і пропущених м»ячів — 21 — 8. Вдома деснянці виграли шість поєдинків із семи, а ще один завершився внічию. При цьому вони записали на свій рахунок чотирнадцять м»ячів і пропустили лише три. І не тільки на своєму полі, а й у гостях впродовж 2002-2005 років, неодмінно здобували перемоги, загалом забивши 11 голів і пропустивши лише один То були ігри у рамках другої ліги. На цьому ж рівні команди продовжили суперництво у сезоні 2010/201І, коли «Десна» вольовим рішенням із першої ліги, де тоді виступала, була переведена у другу. Що ж стосується балансу матчів у сезонах 2010/2012, то тенденція продовжилася – дві перемоги нашої команди, одна нічия і одна поразка.
У ранзі команд першого дивізіону нинішні суперники вперше зустрілися наприкінці літа2013 року в Сумах. І розв»язка тієї зустрічі виявилася драматичною. Вже у доданий арбітром час чернігівці мали реальний шанс забити переможний гол. Однак не тільки не використали його, а й тут же спіймалися на контратаці — 0:1. У; Чернігові ж наші взяли переконливий реванш, забивши у кожному таймі по два голи. А у сезоні 2014/2015 обидва матчі закінчилися з рахунком 1:1.
Прес-служба СФК» «Десна»